Vägen mot valet – en serie om gymnasievalet

oktober 27, 2021

Hur fungerar det med meritpoäng? Vilka jobb kommer efterfrågas i framtiden? Och hur kan jag stötta mitt barn på bästa sätt i gymnasievalet? Allt det, och mycket mer, kommer du att få svar på i Vägen mot valet – en helt ny programserie där du får viktig kunskap om gymnasiet och det stundande valet.

Programserien Vägen mot valet är en helt ny programserie i 14 delar som ger dig som vårdnadshavare kunskap om gymnasievalet och hur du på bästa sätt kan stötta någon som ska välja. Varje avsnitt gästas av experter som delar med sig av viktig information om ämnen som meritpoäng, behörighet, vidare studier och framtidens arbetsmarknad.

Vägen mot valet ersätter de föräldramöten som tidigare hållits i samband med gymnasiemässan.

Du hittar samtliga avsnitt här!