Information med anledning av nya coronaviruset – planeringen av mässan fortskrider


Utbrottet av nya coronaviruset och covid-19 påverkar just nu hela samhället och så även oss.

Vi följer utvecklingen och följer Folkhälsomyndigheten råd. Mot bakgrund av detta kommer genomförandet av Gymnasiedagarna och Future Skills eventuellt påverkas – i dagsläget vet vi inte. Detta är en extraordinär händelse, och hur situationen ser ut efter sommaren är det ingen som vet i dagsläget.

Vi förstår att det kan finnas funderingar hos er som planerar att besöka mässan till hösten. Mässan äger rum i oktober och vi har ännu tid på oss, därför arbetar vi i dagsläget på med förberedelserna inför höstens mässa. Vår förhoppning är att mässan kan genomföras som planerat, den 6-8 oktober 2020.

Säkerheten för våra besökare, medverkande och personal är givetvis viktigt för oss. Därför följer vi hela utvecklingen av coronasituationen och gör de justeringar längs med vägen som behövs. Vi skissar på alternativ och har en tät dialog med Svenska Mässan.

Vi ser fortfarande fram emot att välkomna regionens elever, skolpersonal och vårdnadshavare i oktober.

Ta hand om er själva och varandra tills dess!

Vänliga hälsningar

Göteborgsregionen (GR) och teamet för Gymnasiedagarna och Future Skills!