Nu kör vi igen – välkommen till Gymnasiedagarna 4:e dagen!

Göteborgsregionen (GR) strävar efter att alla som ska göra sitt gymnasieval ska ges möjlighet att göra ett välgrundat och välinformerat val. Därför anordnas det veckan efter Gymnasiedagarna och Future Skills ytterligare en dag av mässan, med fokus på dem som ska söka till gymnasiesärskolan.

En mindre mässa för dig som ska söka till Gymnasiesärskolan

I förra veckan arrangerade Göteborgsregionen (GR) Gymnasiedagarna och Future Skills på Svenska Mässan. På plats fanns 100 gymnasieskolor från Göteborgsregionen såväl som skolor med riksintag och mässan besöktes av över 30 000 personer.

Med så många skolor och besökare blir det många intryck för besökarna att sortera och det kan dessutom vara svårt att hitta till just de skolor som erbjuder utbildningar inom gymnasiesärskolan. Därför arrangerar GR torsdagen den 18 oktober en mindre mässa där besökarna får chansen att träffa enbart skolor med utbildningar inom gymnasiesärskolan i en lugnare miljö.

På plats finns även studie- och yrkesvägledare från särskolan, arbetsförmedlingen och ungdomsmottagningen.

Om Gymnasiedagarna 4:e dagen

Tid: 18 oktober kl. 17.00-19.30
Plats: Göteborgsregionen (GR), Anders Personsgatan 8, Göteborg
För vem? Du som ska söka gymnasiesärskolan och dina vårdnadshavare
Anmälan: Ingen anmälan krävs, välkommen på drop in under öppettiderna
Pris: Arrangemanget är kostnadsfritt

Medverkande skolor

 • Alströmergymnasiet
 • Aranäsgymnasiet
 • Arbetsförmedlingen
 • Elof Lindälvs gymnasium
 • Frejagymnasiet
 • Gymnasiesärskolan Göteborg
 • Gymnasiesärskolan i Uddevalla
 • Göteborgs Ungdomsmottagning
 • Lerums gymnasium
 • Nösnäsgymnasiet
 • Olinsgymnasiet
 • Partille Gymnasium
 • Trekungagymnasiet
 • Utsikten, Scandinavian School

Kontaktperson Göteborgsregionen: Wictoria Kovats, tel 0702-881198, e-post: wictoria.kovats@goteborgsregionen.se