Gymnasiedagarna 4:e dagen

Ikväll arrangeras Gymnasiedagarna 4:e dagen, en mässa för elever som ska söka till gymnasiesärskolan och deras vårdnadshavare.

Här medverkar bara skolor som erbjuder utbildningar inom gymnasiesärskolan. Detta för att eleverna under en kväll ska kunna möta de skolor och program som de är intresserade av, i en lugnare miljö än på den stora mässan.

Medverkande:
Alströmergymnasiet, Aranäsgymnasiet, Elof Lindälvs gymnasium, Frejagymnasiet, Göteborgs gymnasiesärskolor/Område GS, Göteborgs Ungdomsmottagning, Hulebäcksgymnasiet, Lerums Gymnasium, Nösnäsgymnasiet, Olinsgymnasiet, Partille Gymnasium, Trekungagymnasiet, Uddevalla Gymnasiesärskola, Utsikten Scandinavian School, Västra Götalandsregionens naturbruksskolor

 

Tid: Den 19 oktober kl. 17–20
Plats: GR, Anders Personsgatan 8, Göteborg
Anmälan: Ingen anmälan krävs, välkommen under öppettiderna