Datum att hålla koll på inför Gymnasiedagarna och Future Skills 2019

Trots att årets gymnasieval fortfarande är öppet blickar vi redan framåt mot nästa antagningsår och 2019 års upplaga av Gymnasiedagarna och Future Skills! Projektgruppen är i gång för fullt och sitter med hallskisser, checklistor och planering inför förträffar och aktiviteter på mässan.

En riktigt positiv nyhet är att vi kommer husera i nya större lokaler på Svenska Mässan. Detta innebär att vi har plats för fler medverkande, fler spännande och inspirerande aktiviteter och att besökarna kommer få ut ännu mer av sitt besök.

 

Här nedan hittar ni årets viktiga datum

15 mars: Anmälan för medverkande öppnar

26 April: Förträff för medverkande

13 augusti: Förköp biljetter för skolgrupper öppnar

September: Förträff för medverkande studie- och yrkesvägledare, branscher och företag

Här kan du läsa om förra årets träff!

7 oktober: Inflyttning medverkande

8 oktober – 10 oktober: Gymnasidagarna och Future Skills går av stapeln

17 oktober: Gymnasiedagarna 4:e dagen

 

Missa inget viktigt!

Håll dig uppdaterad på det senaste om vad som händer på årets mässa.

Klicka här för att prenumerera på nyheter kring mässan!